fpm
11 مرداد 1401 - 09:06

راه رسیدن به آرامش دوستی با پروردگار است

رفیعی با بیان اینکه آرامش از سوی خداوند متعال به انسان عنایت می‌شود، گفت: پروردگار در دل کفار و دشمنان رعب و وحشت می اندازد و در قلب مسلمانان آرامش قرار می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ناصر رفیعی در مراسمی که به مناسبت دهه اول محرم در مهدیه خمینی شهر برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: تاریخ حوادث تلخ و شیرین بسیاری به خود دیده اما هیچ حادثه‌ای همانند تاسوعا و عاشورای حسینی ماندگار نشد. این حادثه و واقعه چند ماهیتی است یک بعد آن کمیتی و بعد دیگر مربوط به کیفیت نامحدود آن واقعه می‌شود.

خبرنگار مهروی افزود: نکته بسیار مهمی که در حادثه عاشورا بسیار قابل توجه است اینکه این واقعه دو روی سکه دارد. به گونه‌ای که در کربلا مظلومیت و شجاعت، اسارت و صلابت، رنج و گنج در کنار یکدیگر است. برای مثال اگر عشق است عقل نیز هست، اگر فنا است بقا نیز هست بنابراین همه این نکات باید در کنار هم دیده شود. اگر افرادی کربلا را مصیبت و گریه می‌بینند اما به اقتدار، شجاعت و عزت آن توجه نمی‌کنند شناختشان از عاشورا ناقص است.

رفیعی با بیان اینکه امام حسین در روز عاشورا چتری به نام چتر حسینی گشود تا هر کسی خواست وارد آن شود، گفت: هیچ استثنایی در میان انصارالحسین وجود ندارد و هر کسی با هر نژاد و قومی می‌تواند در زمره یاران امام باشد. امام حسین در روز عاشورا یک دعوت فراگیر انجام دادند و هیچ شرطی قرار ندادند تا هر کسی خواست بتواند زیر این چتر بیاید.

انصارالحسیناین کارشناس مذهبی با بیان اینکه مطلب که ما باید بدانیم چطور می‌شود انسان در زمره انصارالحسین قرار گیرد، تصریح کرد: اگر کسی بخواهد در زمره انصارالحسین قرار گیرد باید بداند ویژگی یاران امام چیست؟ شهدای کربلا همه می‌دانستند که به شهادت خواهند رسید و توسط حضرت آزموده شده بودند اما شناخت ویژگی این افراد بسیار مهم است تا بدانیم آنان چگونه در زمره یاران امام قرار گرفتند.

انصارالحسینانصارالحسینوی با استناد به روایتی از امام سجاد گفت: نخستین خصوصیت را امام سجاد چنین می‌فرمایند می‌دانید اصحاب پدرم چه کسانی بودند آنان آرامش داشتند و اضطرابی در دلشان وجود نداشت، جوارحی آرام و قلبی مطمئن داشتند؛ بنابراین مهمترین ویژگی آنها آرامش بود. بسیاری از این افراد دارای خانواده و فرزندان کوچک بودند.

رفیعی آرامش را حلقه گمشده دنیای امروز دانست و گفت: اگر کسی بخواهد وارد خیمه امام حسین شود باید آرامش داشته باشد. آرامش از سوی خداوند متعال به انسان عنایت می‌شود. پروردگار در دل کفار و دشمنان رعب و وحشت می‌اندازد و در قلب مسلمانان آرامش قرار می‌دهد. آرامش غیر از آسایش است ثروتمندان زیادی هستند که آسایش دارند اما از نعمت آرامش بی بهره هستند. آرامشی که برای انسان نشاط آور باشد بسیار کم یاب است.

آوریاباین کارشناس مذهبی با بیان آیه‌ای گفت: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید «أَلا بِذِکرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ»؛ قلوب کسانی که اهل ستم نباشند و خداوند را عبادت کنند به آرامش می رسند. خداوند راه رسیدن به آرامش را در سوره یونس بیان می‌فرماید و می‌گوید با خداوند دوست شوید چرا که دوستی با خدا انسان را به آرامش می‌رساند.

أَلابِذِکرِتَطْمَئِنُّالقُلُوبُمیرسندوی با اشاره به اینکه اولیای الهی آرامش دارند، بیان داشت: اولیای الهی کسانی هستند که ایمان آورده و گناه انجام نمی‌دهند. انسان اگر از شیطان و گناه دوری کند و اهل تقوا باشد و از اهل بیت و قرآن کریم تبعیت کنند قطعاً در زمره اولیای الهی قرار گرفته و به آرامش می رسند.

میرسند

منبع: مهر
شناسه خبر: 516290