fpm
22 دی 1401 - 13:23

توجه به شاخصه تربیتی مادر عامل تقویت فرهنگی جامعه است

اردبیل- مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل گفت: توجه به نقش تربیتی مادران عامل تحکیم و تقویت زیر بنای فرهنگی جامعه است.

حجت الاسلام قاسم جعفرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با تبریک سالروز ولادت حضرت زهرا (س)، روز مادر و هفته زن، در سخنانی اظهار کرد: خداوند زن را مظهر خلاقیت و جمال و زیبایی خویش آفرید و وجود او را مربی و پرورش دهنده افراد جامعه قرار داده است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل به جایگاه مقام مادر در اسلام اشاره کرد و افزود: قرآن کریم در احترام و نیکی به والدین سفارش بسیار فرموده و به خاطر مقام و فضیلت والای مادر این سفارش را بارها تکرار کرده و تاکید دارد که در محیط خانه و اجتماع برجسته‌ترین نقش مادر، نقش تربیتی بوده و چگونگی رفتار مادر با کودک در شکل دهی ساختار شخصیتی او تأثیری چشم گیر دارد.

زن عامل تحکیم بنیان خانواده و تقویت فرهنگی جامعه است

حجت الاسلام جعفرزاده به جایگاه زن در اجتماع اشاره کرد و افزود: در دین اسلام، زن جایگاه بسیار والایی در اجتماع و خانواده دارد و همانگونه که سازنده خانواده است در جامعه نیز تأثیر مستقیم داشته و می‌تواند جامعه را به سمت سعادت و تعالی و یا به سمت انحراف و فساد سوق دهد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل به وظیفه اساسی زن در خانواده و جامعه از دیدگاه اسلام اشاره کرد و افزود: اسلام، نقش زن در تربیت فرزندان را بسیار مهم و اساسی قلمداد می‌کند به گونه‌ای که در تربیت و اثرگذاری در جهت گیری‌های مرد خانه نیز نقش مهمی دارد. به تعبیر امام خمینی (ره)، «از دامن زن، مرد به معراج می‌رود.» لذا در سایه مادری مهربان و وظیفه شناس و فهیم است که فرزندان پاک، با اخلاق نیکو و فهمیده وارد اجتماع می‌شوند.

وی افزود: در محیط خانواده با وجود همسری مهربان، دلسوز، فداکار و آرامش بخش است که مرد، با شخصیت، فعال و مقاوم در برابر سختی‌ها و مشکلات، بار می‌آید.‏ در کنار این وظایف مهم، زن می‌تواند با حفظ شئونات و اخلاق اسلامی، در پیشرفت و توسعه فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی نقش ایفاد کند.

توجه به مسئله جمعیت و فرزندآوری ضرورت فرهنگی جامعه

حجت الاسلام جعفرزاده به فعالیت‌های فرهنگی در حوزه زنان و دختران به همت تبلیغات اسلامی استان اردبیل اشاره کرد و افزود: برگزاری جلسات و نشست‌های دینی با موضوع زنان و خانواده، اعزام مبلغ در راستای تبیین نقش زنان در تربیت دینی فرزندان، اجرای برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی حضوری و مجازی با موضوع زنان و تحقق بیانیه گام دوم انقلاب و نیز تبیین اهمیت جمعیت و فرزند آوری، اجرای پویش‌های فرهنگی حرف آورد و رفیقانه و …از برنامه‌های تبلیغات اسلامی اردبیل در حوزه زنان و دختران است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل با اشاره به نقش مهم جمعیت جوان و پویا در تقویت مسیر پیشرفت کشور افزود: لازم است برنامه حمایت و ترغیب جوانان به ازدواج و فرزندآوری و رفع نیازهای جوانان بیشتر مورد توجه مسؤولان قرار بگیرد تا بتوان با همکاری و همراهی بین بخشی در استان، اقدامات مطلوبی در این زمینه برداشت.

وی ترویج تشکیل خانواده و فرزندآوری، رفع موانع ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان را از اصول اولیه در مسیر جوانی و افزایش جمعیت عنوان کرد و گفت: در مجموعه تبلیغات اسلامی استان اردبیل، موضوع تبلیغ و فرهنگ سازی جوانی جمعیت با جدیت و برنامه ریزی های دقیق در حال پیگیری است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل در پایان بر ضرورت الگوگیری مادران و بانوان از سیره و تربیت فاطمی در زندگی تاکید کرد و گفت: مهمترین وظیفه و مسئولیت مادران، تربیت فرزند است که نتیجه آن در آینده مشخص می‌شود و باید فرزندان به گونه‌ای تربیت شوند که در راستای دین، مذهب و اعتقادات‌مان گام برداشته و سبک زندگی ایرانی، اسلامی را الگوی زندگی خویش قرار دهند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 972605