fpm
08 دی 1401 - 11:20

تذکرات فراوان ایران به کشور همسایه و طالبان در خصوص آب

زاهدان- وزیر کشور گفت: در سیستان و بلوچستان مشکلاتی در زمینه آب داریم که تذکرات فراوانی به کشور همسایه و طالبان داده شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد وحیدی چهارشنبه شب در مراسم تکریم و معارفه استاندار سیستان و بلوچستان که در تالار فردوسی زاهدان با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار شد، افزود: سیستان و بلوچستان نیازمندی‌هایی دارد، ما وظیفه داریم به مردم این استان خدمت کنیم و رئیس جمهور نیز در میدان هستند و دارند تلاش می‌کنند.

وی ادامه داد: برخی از کارها نیازمند زمان دارد با وجود همین تحریم و توطئه‌ها در بسیاری از مسائل در حال جلو هستیم.

وزیر کشور تاکید کرد: در سیستان و بلوچستان مشکلاتی در زمینه آب داریم که تذکرات فراوانی به کشور همسایه و طالبان داده شده است.

وی ادامه داد: ضمن اینکه پیگیر مسائل حقابه هستیم، باید مسیرهای دیگر را هم برای برطرف کردن مشکل آب سیستان و بلوچستان دنبال کنیم و در این راستا در حال حاضر مقدمات انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان آغاز شده و در بحث حفر چاه‌های آب‌های ژرف نیز اقدامات خوبی در این خطه انجام شده و در حال خرید دکل برای حفر هستیم.

وزیر کشور با اشاره به این مطلب که مردم سیستان و بلوچستان نشان دادند که این استان رکن مهم قدرت ایران عزیز در این منطقه حساس است، تاکید کرد: باید تلاش کنیم که سرمایه گذاران را برای حضور در این خطه تشویق کنیم چون این استان ظرفیت‌های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد.

احمدی در ادامه با اشاره به اینکه سیستان وبلوچستان ظرفیت سرمایه گذاری ده‌ها هزار میلیارد تومانی بویژه در بخش معادن که از ظرفیت‌های معدنی بسیار خوبی برخوردار است، دارد، بیان کرد: این استان امنیت دارد و باید زمینه حضور سرمایه گذاران را در این خطه پهناور از کشور ایجاد کنیم.

احمدی با بیان این مطلب که در حال حاضر ۲۰۰ میلیارد دلار در کشور در حال سرمایه گذاری و یا قراردهای آن در حال اجراست، گفت: منابعی که در آخر سال ۱۴۰۱ برای سیستان و بلوچستان حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان اختصاص یافت برای اینکه کارهای این استان پیش برود و حدود چند هزار میلیاد تومان آن وصول شد که خود دوستان گفتند تا کنون این میزان تخصیص سابقه نداشته است.

وزیر کشور گفت: مشکلات مردم منطقه سیستان را از نزدیک دیدم و حق دارند و باید کار کنیم، همونجا بلافاصله قرارگاه غدیر برای برطرف کردن مشکلات مردم این منطقه تشکیل شد.

وی ادامه داد: ما نمی‌گوییم که همه مشکلات حل شده، مهم این است که جدیت فراوانی برای حل مسائل وجود دارد و کار در حال دنبال شدن است.

وی بیان کرد: اولویت دولت سیزدهم پس از روی کار آمدن اتمام طرح‌های نیمه تمام بود نه اینکه بیایم طرح‌های جدید را کلنگ زنی کنیم.

وزیر کشور در واکنش به برخی سخنان حاضرین تصریح کرد: اینکه خدمات ارائه شده توسط دولت را نبینیم باعث تضعیف روحیه مسئولان و خود مردم می‌شود، چه کسی گفته که به مردم سیستان و بلوچستان توجه نشده است؟، اگر توجه نمی‌شود برای هفتمین بار به این استان سفر نمی‌کردیم، وظیفه من است که در خدمت مردم باشم.

احمدی تصریح کرد: مردم باید بدانند که دولت بسیج شده و تنها شعار نمی‌دهد و عمل می‌کند.

وی بیان کرد: ما امروز تقدیر می‌کنیم از برادر عزیزم حسین مدرس خیابانی استاندار سابق سیستان و بلوچستان که به حق مدیری توانمند و باهوش و پرکار هستند و در صحنه خوش درخشیدند و یکی از بهترین استانداران ما بودند و علمکرد بسیار خوبی داشتند و شبانه روز نداشتند و تلاش می‌کردند.

وزیر کشور گفت: استاندار سابق سیستان و بلوچستان شناخت کاملی از این استان داشتند و خدمات بسیار ارزشمندی از سوی استاندار سابق در سیستان وبلوچستان انجام شد که این خدمات در جای خودش حائز اهمیت است.

اختیارات درست و ویژه به استاندار سیستان و بلوچستان داده شود

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم اظهار داشت: اگر استاندار قدرت تصمیم گیری داشته باشد می‌تواند بسیاری مشکلات را در خود استان حل کند.

آیت‌الله مصطفی محامی اظهار داشت: بنده از انتخاب سردار کرمی به عنوان استاندار خبر نداشته و از اخبار شنیدم و از جایی سوال نکردم و نمی‌دانم که اختیارات و قدرت مانور و خدمت گذاری کدام یک بیشتر است، فرماندهی قرارگاه قدس یا استانداری سیستان و بلوچستان و حالا که این اتفاق افتاده، امیدواریم اختیارات درست و ویژه‌ای به وی داده شود.

وی ادامه داد: در ابتدای دوره ریاست جمهوری رئیس محترم جمهور گفتند برای دو استان استاندار ویژه می‌گذاریم که آقای مدرس خیابانی انسان ویژه و خوبی بود اما نفهمیدم چه اختیارات ویژه‌ای به استاندار استان داده شده بود زیرا بنده توفیق حضور در زمان دو استاندار را داشته‌ام که در خیلی از جاها عنوان می‌کردند چارچوب مقرارت اینگونه است و ما نمی‌توانیم کاری کنیم و مهم است که استاندار اختیار ویژه داشته باشد و در سر صحنه بتواند به درستی تصمیم بگیرد و مشکلات مردم را حل کند.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان اضافه کرد: بسیاری از مشکلات با تصمیم گیری عقلانی و تدبیر درست قابل حل است و به مرکز کشور، تحریم و ارز هم ربطی ندارد و تنها مقداری عقل، تدبیر و قاطعیت در اجرا نیاز دارد و انتظار داریم این اختیارات به استاندار داده شود زیرا واقعیت این است که اگر استاندار قدرت تصمیم گیری داشته باشد می‌تواند بسیاری مشکلات را در خود استان حل کند.

وی گفت: فرماندهی قرارگاه قدس نیز باید کسی باشد که با استانداری و شورای راهبردی استان همراه، همگام و هماهنگ باشد و بتواند برای پیشرفت استان تلاش کند.

وی ادامه داد: سردار کرمی سابقه حضور در استان را داشته و با فضای استان آشنایی دارند و حالا باید به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان برنامه ریزی جدی برای استفاده از همه ظرفیت‌های استان از جمله نیروهای شایسته تا دیگر نعمتهای خدادادی از جمله مرز، دریا و بسیاری از فرصت‌های دیگر را داشته باشند.

محامی بیان کرد: در استان سیستان و بلوچستان برخی جاها که دست می‌گذاریم از سوخت، گوشت قرمز و گوشت مرغ و خیلی چیزهای دیگر می‌بینیم که مسیر را منحرف می‌کنند و به هر دولتی از دولت کنونی و دولت‌های قبل هم که گفته‌ایم قبول دارند و بیان می‌کنند درست است اما متأسفانه عمل نمی‌شود.

وی ادامه داد: بنده در سفر رئیس جمهور وضعیت استان را گفتم و پیشنهاداتی برای انتخاب مسئولان ارشد داشتم که در پاسخ گفتند با قاطعیت جلوی این موارد خواهند ایستاد که ما همچنان منتظریم آثار این ایستادن را در استان ببینیم.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان تسهیل حضور مردم در فعالیت‌های علمی، فرهنگی، صنعتی، تجاری و اقتصادی، تلاش برای تحکیم وحدت، پرهیز از دو قطبی سازی و التهاب آفرینی، خدمت رسانی به همه مردم با شرح صدر و اخلاق نیکو را از دیگر اقدامات مهم استاندار عنوان کرد و گفت: استاندار باید مظهر اقتدار و رأفت نظام هر دو در کنار هم باشد.

امام جمعه زاهدان با اشاره به سفرهای شهرستانی خود در ۹ روز گذشته تصریح کرد: در سایر نقاط استان اقدامات فراوانی در خدمت رسانی به مردم در حال انجام بود اما با دو آسیب افراط و تفریط مواجه بودیم.

وی ادامه داد: افراط از این جهت که گزارش‌های برخی مسئولان فراتر از واقعیت و بسیار ایده‌آل بود که بیان می‌کردند همه خدمات در این دولت انجام شده و بنده در پاسخ عنوان داشتم اگر ۵۰ درصد این گزارش‌ها هم درست باشد خیلی خوب است و البته این خدمات تنها منحصر به این دولت نیست و دولت‌های قبل هم کم و بیش کار و تلاش کرده‌اند.

آیت‌الله محامی اذعان کرد: تفریط کار در این بود که کم کاری در ارائه گزارش به مردم اتفاق افتاده و بنده متذکر شدم که گزارش خدمات را ارائه کنید زیرا بحث شخص مطرح نیست و خدمات توسط نظام ارائه نمی‌شود و در شرایط کنونی که مردم خبرهای بد می‌شنوند خبرهای خوب را هم بشنوند.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در طول سفرهای شهرستانی و دیدار با دانشجویان مراکز مختلف دانشگاهی استان برخی از عدم شفافیت و موضع گیری مسئولان استانی در وقایع اخیر استان گلایه‌مند بودند به گونه‌ای که هر کس یک ادعایی می‌کند اما وقتی کسی حرفی نمی‌زند و پاسخی ارائه نمی‌کند به ما حق بدهید تا باور کنیم راست می‌گویند، هر چند که می‌دانیم دروغ است و واقعیت ندارد و این اشکال به مسئولان استان وارد است.

امام جمعه زاهدان گفت: در برخی شهرستان‌ها مسئولان شهرستانی اتفاق نظر داشتند که طرح و اقداماتی در حال انجام و جفایی در حق مردم است که عنوان کردم چرا کاری نکردید و در پاسخ اظهار داشتند که مکاتبه کردیم و بنده متذکر شدم که این‌گونه کاری پیش نمی‌رود و باید صدای شما به مسئولان مرکز کشور برسد و بتوانید مطالبه خود را پیگیری کنید.

آیت‌الله محامی افزود: در سیستان و بلوچستان علیرغم همه خدماتی که ارائه شده از شمال تا جنوب استان معضلاتی هم وجود دارد از آب و حقابه گرفته تا اشتغال که در خصوص حقابه سیستان عنوان کردم وزارت امور خارجه در پیگیری حقابه سیستان کمال بی عرضگی را به خرج داده و ایرانی که با آمریکا مقابله می‌کند باید بتواند حق خود را از افغانستان بگیرد و در این جهت اهرم‌های مختلفی هم وجود دارد.

وی ادامه داد: گزارش اقدامات در حال اجرا را دیده و خوانده‌ام اما این پروژه‌ها به امروز ما نمی‌رسد از جمله تهیه آب شرب و اشتغال در سیستان، زاهدان و ایرانشهر و حتی در چابهار هم بیان می‌کردند که تعارضاتی بین فرمانداری و منطقه آزاد وجود دارد و مردم سردرگمی پیدا کردند که اینها با تدبیر حل می‌شود.

آیت‌الله محامی بیان داشت: مردم با وضعیت سخت معیشتی در کشور و به ویژه در استان ما مواجه هستند و جلسه‌ای که رئیس جمهور در نوروز وعده کردند هنوز تحقق پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: با وضعیت سخت مردم در کل کشور و به ویژه استان ما معلوم می‌شود به آیه شریفه قرائت شده عمل نشده و مسئولیت‌ها به اهلش واگذار نشده زیرا اگر تیم اقتصادی اهل این کار بودند تصمیماتی اتخاذ می‌کردند و چیزی که ما مشاهده می‌کنیم روز به روز گرانی پیش می‌آید.

امام جمعه زاهدان افزود: در بحث خودرو مطرح کردند که با واردات، مشکل قیمت حل خواهد شد و در ابتدا چنین اجازه‌ای ندادند و در آخر هم که طرح واردات خودرو تصویب شد قانون را به نفع خود تغییر دادند که با این کار قیمت‌ها بالاتر هم رفت.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: به اقای رئیس جمهور بگویید با توصیه درمانی و گفتار درمانی مشکلات مردم حل نمی‌شود و باید مدیریت، قاطعیت برای اجرا و پیگیری و نظارت وجود داشته باشد و عجیب اینجاست روز به روز تورم و قیمت‌ها بالاتر رفته و هیچکس نیست که توضیح موجهی ارائه کند و اگر این‌گونه پیش برویم وضعیت سختی خواهیم داشت که یا با ضعف مواجهیم یا خدای ناکرده با مافیا مواجهیم و اینکه چرا آقایان وزرا و مسئولان نمی‌توانند در برابر این مافیاها مقاومت کنند.

محامی تصریح کرد: به آقای رئیس جمهور عنوان کردم که هر دولتی روی کار آمده هنرمندانه گزارش‌های قشنگی ارائه داده اما نتیجه اش را باید سر سفره مردم ببینیم.

وی گفت: سردار کرمی در دوره سختی وظیفه را بر عهده گرفتند که هم باید پروژه‌ها را دنبال کرده و فکری هم برای برطرف کردن آسیب‌ها داشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان عنوان کرد: باید همه مردم و مسئولان استانی و کشوری برای حل مشکلات از استاندار جدید پشتیبانی و با ایشان همدلی و همفکری کنند.

در این آئین محمد کرمی به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان معرفی و از زحمات حسین مدرس خیابانی قدردانی شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 941881