fpm
10 دی 1401 - 11:22

نشست نمایندگان با وزیر کشاورزی/طرحی برای جلوگیری از خرد شدن و تغییر کاربری زمین‌ها

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس جزئیات جلسه اعضای این کمسیون با وزیر کشاورزی برای جلوگیری از تغییر کاربری و خرد شدن زمین‌های زراعی و باغی را تشریح کرد.

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح جلسه کمیسیون متبوعش که با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاونان و همچنین کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، اظهار کرد: در این جلسه موضوع تعیین تکلیف نحوه رفع تداخلات مستثنیات و اراضی ملی، سنددار کردن اراضی کشاورزی و جلوگیری از خرد شدن اراضی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین موضوع توجه به صنایع تبدیلی و ساماندهی این صنایع نیز با توجه به نیاز کشور و ظرفیت‌های روز مورد مطالبه و توجه کمیسیون اصل نود قرار داشت.

وی افزود: اراضی کشاورزی از منابع اصلی خودکفایی و اقتدار غذایی کشور بوده و منبع طبیعی تجدیدناپذیر محسوب می‌شوند. لذا هرگونه طرح و برنامه‌ای از سوی دولت می‌بایست با رعایت ملاحظات لازم تدوین و اجرا شود؛ به نحوی که تغییر کاربری و خرد شدن بیش از پیش اراضی زراعی و باغی را دامن نزند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس تصریح کرد: در حال حاضر طبق آمار، اراضی کشاورزی به شدت در حال خرد شدن هستند و اعطای سند رسمی به هر زمینی با هر مساحتی، زمینه سوداگری اراضی کشاورزی و تغییر کاربری آنها را بیش از پیش فراهم خواهد کرد. لذا باید نسخه مناسب‌تری را برای تضمین حقوق مالکیت اراضی خرد، مطابق با قوانین بالادستی از جمله قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی و بند سوم سیاست‏‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در بخش کشاورزی اتخاذ نمود. بدون شک، به رسمیت شناختن تقطیع اراضی، مغایر اسناد بالادستی نظام است. در این راستا، سازوکارهای تشویقی برای رسیدن اراضی به حد فنی قانونی، باید مد نظر وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

خضریان افزود: مقرر شد به منظور تعیین تکلیف این مسئله و همچنین اهمیت موضوع جلوگیری از خرد شدن زمین‌های کشاورزی و تغییر کاربری آنها، کار ویژه ساماندهی و یکپارچگی زمین‌های کشاورزی به قرارگاه صدور اسناد کشاورزی اضافه شود و تکالیف بر زمین مانده وزارت جهاد کشاورزی در زمینه اعطای مشوق‏‌های مناسب برای یکپارچه‏‌سازی اراضی کشاورزی، هرچه زودتر رنگ عمل به خود بگیرد.

نماینده تهران خاطر نشان کرد: موضوع دیگر مطرح شده در این جلسه لزوم توجه به صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی است که می‌تواند ظرفیت فراوانی در حوزه اشتغال و ارزش افزوده در کشور ایجاد کند و در این حوزه قرار شد جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت صمت و جهاد کشاورزی برای ساماندهی مسئله تشکیل شود.

انتهای‌ پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 945135