fpm
13 دی 1401 - 09:38

درخواست معاون اول دستگاه قضا از مجلس برای حل مشکلات بودجه قوه قضائیه

معاون اول قوه قضائیه گفت: بودجه هیچ سازمانی به اندازه قوه قضائیه ضعیف نیست و لازم است در قانون برنامه هفتم و قانون بودجه فکر اساسی در مورد آن شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نشست مشترک میان معاون اول قوه قضائیه، وزیر دادگستری، رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد. حجت‌الاسلام محمد مصدق؛ معاون اول قوه قضائیه در این نشست گفت: یک موضوع بسیار مهم تعامل میان مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه است که می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را حل کند.

وی با اشاره به اجرایی شدن تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی افزود: موانع اجرای کامل و موثر این تفاهم‌نامه به ویژه در استان‌ها باید مرتفع شود و همکاران ما با بایستی با روحیه همکاری و همدلی در عین استقلال قضائی با نمایندگان مجلس تعامل کنند و هم مشکلات مردم را با سعه‌صدر بررسی کنند و هم مشکلات حوزه قضائی را به نمایندگان منعکس کنند.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: تاکید رئیس قوه قضائیه بر  برخورد متین و کریمانه همکاران قضائی در  برخورد با مردم و مسئولان است.

وی افزود: به دنبال این هستیم تا با قوه مقننه همکاری داشته باشیم و این موضوع نه در حد شعار بلکه به شکل واقعی عملیاتی شود.

مصدق با بیان اینکه بودجه هیچ سازمان و ارگانی به اندازه قوه قضائیه ضعیف نیست، اظهار کرد: موضوع ضعف بودجه دستگاه قضائی یک معضل قدیمی است و لازم است در قانون برنامه هفتم و قانون بودجه سال آینده فکر اساسی در مورد بودجه قوه قضائیه شود.

وی افزود: به عنوان مثال یک قاضی با مدرک دکتری به دستگاه قضا آمده و با حقوق کم در حال انجام خدمت است؛ این در حالی است که بسیاری از همکاران ما به طور شبانه‌روزی در حال تلاش و مجاهدت هستند.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: به عنوان یک عضو جامعه قضائی از شما نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهم تا به موضوع بودجه قوه قضائیه و اصلاح آن ورود جدی داشته باشید.

مصدق تصریح کرد: اهتمام رئیس قوه قضائیه به موضوع بودجه و معیشت همکاران قضائی و اداری کم‌سابقه و کم‌نظیر است و اکنون که فضای تعامل بین قوای مقننه و قضائیه ایجاد شده است، تقاضا داریم نمایندگان هم به این مساله توجه داشته باشند.

مصدق ادامه داد: در سیاست‌های ابلاغی برنامه هفتم، تقویت و تثبیت سهم قوه قضائیه از بودجه عمومی، از سوی رهبر انقلاب به عنوان یک سیاست ابلاغ شده است و از مجلس درخواست داریم در قانون برنامه هفتم به این مساله توجه جدی داشته باشد.

در ادامه این نشست امین‌حسین رحیمی؛ وزیر دادگستری نیز ضمن اعلام آمادگی برای کمک در اجرای دقیق و کامل تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان قوه قضائیه و مجلس، از نمایندگان درخواست کرد که در خصوص دو موضوع یعنی تقویت و تثبیت سهم قوه قضائیه از بودجه عمومی و نیز افزایش اختیارات رئیس قوه قضائیه به ویژه در حوزه مسائل مالی و استخدامی قوه قضائیه، به این قوه کمک کنند .

نمایندگان حاضر در جلسه نیز ضمن تقدیر از عملکرد قوه قضائیه در برخورد با آشوبگران، به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. مبارزه جدی با فساد، برخورد با اخلالگران در نظم و امنیت، مقابله با هنجارشکنی، لزوم تعامل بهتر نمایندگان قوه قضائیه در دادگستری‌های استان‌ها با مجمع نمایندگان استان و تشکیل کارگروه‌های تخصصی مشترک به منظور بررسی طرح‌ها و لوایح قضائی اهم نکات مورد تاکید نمایندگان در این نشست بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 951556