fpm
26 دی 1401 - 00:31

صیانت از حیات وحش وظیفه اجتماعی شهروندان است

اردبیل - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: هموطنان با توجه به شرایط زمستانی و برودت هوا مراقب حیات وحش باشند و این اقدام را وظیفه اجتماعی خود قلمداد کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن قاسم پور شامگاه یکشنبه در نشست با محیط بانان و فعالان زیست محیطی در اردبیل اظهار کرد: انتظار می‌رود هموطنان با توجه به شرایط زمستانی و آب و هوای سرد و یخ زدن آبگیرها مراقبت بیشتری را از حیات وحش و پرندگان مهاجر انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: در کنار ممنوعیت شکار حیوانات و پرندگان هرگونه آزار و اذیت آنها پسندیده نیست و امیدواریم هموطنان با توجه به شرایط زمستانی و آب و هوای سرد و یخ زدن آبگیرها مراقبت بیشتری را از حیات وحش و پرندگان مهاجر انجام دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان کرد: پرندگان مهاجر در گوشه‌ای از تالاب‌ها و یا اطراف مناطق مسکونی نیاز به غذا و دانه دارند که حامیان محیط زیست سعی می‌کنند غذا و نیاز آنها را به هر شکل ممکن برطرف کنند.

وی با هشدار مجدد به عده‌ای سودجو در شکار، صید و آزار و اذیت حیات وحش و پرندگان گفت: هموطنان در صورت مشاهده هرگونه تخلف می‌توانند با سامانه ۱۵۴۰ محیط زیست شهرستان‌ها تماس حاصل کرده و یا به پاسگاه‌های نزدیک محیط بانی اطلاع دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل افزود: با همراهی حامیان محیط زیست دانه‌پاشی و علوفه دهی به حیات وحش با هماهنگی بیشتر در حال انجام است تا زمینه برای کمک به حیات وحش و جلوگیری از نابودی گونه‌های مختلف فراهم آید.

قاسم پور تصریح کرد: در استان اردبیل عمده آبگیرها و تالاب‌ها به ویژه شورابیل یخ بسته و در چنین شرایط سخت پیدا کردن غذا برای حیات وحش و پرندگان سخت‌تر شده که انتظار می‌رود با حرکت خداپسندانه و در حمایت از محیط زیست سالم، هموطنان مشارکت لازم را در صیانت از محیط طبیعی و حیات وحش انجام دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اضافه کرد: ممکن است برخی از حیوانات به سکونتگاه‌های انسانی نیز نزدیک شوند که در این زمینه به محض مشاهده حیوانات و پرندگان با برقراری تماس و اطلاع به محیط‌بانی می‌توان زمینه مساعد همکاری و همراهی بیشتر را مهیا کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 979489