fpm
18 دی 1401 - 18:29

مسکن پیشران توسعه بخش‌های اقتصادی و رونق تولید

زاهدان- استاندار سیستان وبلوچستان گفت: مسکن پیشران توسعه سایر بخش‌های اقتصادی این استان است که به دنبال رونق آن، بخش اشتغال و تولید نیز توسعه می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد کرمی عصر یکشنبه در جلسه شورای مسکن این سیستان و بلوچستان که در محل استانداری برگزار شد، افزود: به سرانجام رساندن طرح نهضت ملی مسکن از اولویت‌های مهم استانی است که حساسیت ویژه‌ای نسبت به آن وجود دارد و خوشبختانه پیشرفت خوبی را در زمینه ساخت نهضت ملی مسکن در استان شاهد هستیم و امیدواریم آنها را با تلاش‌های بیشتر و کمترین هزینه به نتیجه برسانیم.

وی با بیان اینکه توان تمامی دستگاه‌های متولی باید در احداث واحدهای مسکن طرح نهضت ملی مسکن بکار گرفته شود تا تاخیرها به حداقل برسد، ادامه داد: یکی از دغدغه‌های مهم در استان ایجاد اشتغال است که با احداث سریع و بهنگام واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن، می‌توان اشتغال خوبی نیز ایجاد کرد.

استاندار سیستان وبلوچستان موازنه سه ضلع هزینه، زمان و کیفیت را شاخص موفقیت یک پروژه عمرانی دانست و گفت: از آنجایی که وقتی اجرای یک پروژه زمان بر شود، هزینه‌های نگهداری و اجرای آن افزایش می‌یابد و این مطمئناً بر کیفیت مواد و مصالح آن نیز تأثیر خواهد گذاشت، بنابراین ضروری است همه مسئولان دستگاه‌های ذیربط تمام توان خود را برای اجرایی کردن تعهدات طرح ملی نهضت مسکن در استان بکار گیرند.

کرمی در ادامه بر اجرای هر چه سریع‌تر پروژه‌های زیر بنایی نظیر آب، برق و گاز در پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن استان، مشارکت بیشتر بخش خصوصی در ساخت واحدهای مسکونی این طرح، خانه دار شدن همه اقشار به ویژه کارکنان دستگاه‌های اجرایی، افزایش تسهیلات بانکی و ارتقای کیفیت ساخت واحدهای مسکونی در مناطق روستایی استان و همچنین ورود جدی فنی و حرفه‌ای برای آموزش نیروی کار مورد نیاز در بخش مسکن استان تاکید کرد.

دبیر شورای مسکن استان سیستان و بلوچستان نیز در این نشست تأمین زمین برای ساخت ۱۴۲ هزار و ۲۰۴ واحد مسکونی در برنامه چهار ساله استان خبر داد و گفت: تاکنون ۲۰۸ هزار و ۳۷۶ متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در استان اقدام به نام نویسی کرده اند که ۴۵ هزار و ۳۱۴ نفر از آنان واجد شرایط شناخته شدند.

عطاء اله اکبری افزود: تاکنون ۲۱ هزار و ۶۶۶ متقاضی نیز در سراسر سیستان و بلوچستان تاکنون اقدام به واریز وجه در طرح نهضت ملی مسکن کردند که ۱۹ هزار و ۸۶۳ متقاضی تخصیص به پروژه شده اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر امکان ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن در تمامی شهرهای استان فراهم می‌باشد، گفت: تاکنون ۲۴ هزار و ۲۶۹ پروانه ساختمانی در استان صادر شده است.

دبیر شورای مسکن سیستان و بلوچستان تصریح کرد: متوسط پیشرفت فیزیکی پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن در استان ۵۴ درصد در دست ساخت می‌باشد که زمینه ساز ایجاد اشتغال افزون بر ۲۷ هزار و ۸۱۵ نفر شده است.

اکبری افزود: همچنین برای ساخت ۱۸ هزار و ۱۵۳ واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در سیستان و بلوچستان به بانک معرفی شده اند که تاکنون برای هشت هزار و ۱۰۶ واحد قرار منعقد شده است.

وی با بیان اینکه سیاست دولت افزایش سهم پرداخت مسکن در نظام بانکی است، چرا که مسکن پیشران اقتصاد است، تصریح کرد: به منظور تسریع در ساخت واحدهای مسکونی این طرح مهم ملی در استان بیش از ۸۱۲ میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده است.

دبیر شورای مسکن سیستان وبلوچستان بر الحاق حدود ۹۵ هکتار از اراضی محمد آباد زابل به منظور تأمین اراضی مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن در این شهرستان شمالی استان تاکید کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 963601