fpm
13 بهمن 1401 - 09:58

افتتاح و کلنگ‌زنی ۷۳ پروژه در ماهنشان

زنجان-سرپرست فرمانداری ماهنشان از افتتاح و کلنگ‌زنی ۷۳ پروژه با اعتبار ۱۱۴ میلیارد تومان خبر داد.

محمدرضا محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: در دهه فجر امسال ۷۳ پروژه با اعتبار ۱۱۴ میلیارد تومان در بخش‌های مختلف افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود که گازرسانی به روستاها و مکانیزاسیون تجهیزات کشاورزی از مهمترین طرح‌های آن است.

وی به طرح «هر دهیاری، یک پروژه عمرانی» اشاره کرد و گفت: در حوزه زیرساخت عمران روستایی برنامه‌های متعددی در نظر گرفته شده و از محل ارزش افزوده نیز اعتبارات قابل توجهی به حساب دهیاری‌ها واریز می‌شود که اگر خوب مدیریت شود، پول در حساب دهیاری می‌ماند.

سرپرست فرمانداری ماهنشان با اشاره به اینکه بزرگترین اتفاق بعد از انقلاب توسعه راه‌های روستایی است، ابراز کرد: این اقدام به رونق کشاورزی، حمل و نقل مسافر، پیشرفت و آبادانی مناطق محروم کمک کرده است و در سفر نائب رئیس مجلس به استان قول ۱۰ کیلومتر روکش آسفالت برای هر شهرستان اخذ شد.

وی خاطرنشان کرد: البته هنوز ۳۴ درصد معادل یک سوم راه‌های روستایی ماهنشان خاکی است و در زمان‌های بارندگی مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند و در محورهای کوهستانی روستائیان در مضیقه هستند و تلاش می‌شود تا با راهکارهای کوتاه‌مدت این چالش‌ها به حداقل برسد.

محمدی با اشاره به اینکه آبرسانی و گازرسانی از اقدامات مهم و مداوم در بخش عمران روستایی است، بیان کرد: از مجموع ۱۲۶ روستا در شهرستان ماهنشان، ۹۵ مورد از نعمت گاز برخوردار هستند و در بخش انگوران تنها ۶ روستا گاز ندارد که به مرور این اقدام انجام خواهد شد.

وی در مورد ظرفیت‌های ماهنشان در بخش‌های صنعتی تصریح کرد: در دهه‌های گذشته حدود ۶ میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت‌های لازم در شهرک صنعتی هزینه شده و تا کنون فقط ۱۰ واحد مولد در آن استقرار یافتند و ظرفیت خالی زیادی در این محل به‌ویژه برای سرمایه‌گذاران بومی وجود دارد.

سرپرست فرمانداری ماهنشان با اشاره به اینکه این شهرستان به لحاظ برخورداری از رودخانه قزل‌ازون در حوزه کشاورزی پیشرفت‌های خوبی دارد، یادآور شد: ۷۱ هزار هکتار از مساحت شهرستان به تولیدات زراعی و ۶ هزار و ۴۰۰ هکتار به تولیدات باغی اختصاص دارد و این در حالی است که ۴۳ درصد مساحت شهرستان را مناطق حفاظت شده تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ماهنشان در حوزه شیلات یکی از قطب‌های منطقه به‌شمار می‌رود، ابراز کرد: ۷ درصد پرورش ماهی قزل‌آلا با تولید سالانه ۱۱ هزار تن به این شهرستان اختصاص دارد و یک هزار تن آن به کشورهایی همچون ارمنستان و عراق صادر می‌شود.

محمدی با تأکید بر لزوم توسعه صنایع تبدیلی عنوان کرد: دومین کارخانه خوراک ماهی با ظرفیت اسمی تولید سالانه ۲ هزار و ۳۰۰ تن در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد و اشتغال خوبی نیز به همراه خواهد داشت.

وی توجه به مناطق محروم و مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی را از دستاوردهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به‌ویژه در دهه‌های اخیر دانست و گفت: ماهنشان یکی از مناطق سیل‌خیز استان است و این موضوع باید با جدیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1014362