fpm
13 مرداد 1401 - 11:35

دانشگاه‌های قم جزیره‌ای عمل نکنند

قم - ایرنا - معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم گفت: دانشگاه‌های استان نباید جزیره‌های مستقل باشند، مطمئنا با هم‌افزایی دستاوردهای بیشتری حاصل می‌شود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری قم، سید مهدی قریشی در جلسه کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استان با اشاره به فعالیت‌های موثر دانشگاه‌های قم افزود:  حرکت دانشگاه‌ها به‌سمت مهارت افزایی، کارآفرینی و توسعه زیست بوم نوآوری است لیکن آنها نباید موازی کاری و به‌صورت جزیره‌های مستقل عمل کنند، بلکه باید با اقدام‌های هم افزا دستاوردهای بیشتری را حاصل نمایند و بهره‌وری منابع را افزایش دهند.

وی موضوع‌های پژوهشی انجام شده را مورد توجه قرار داده و گفت: بسیاری از طرح‌های پژوهشی انجام شده در دستگاه‌های اجرایی استان در قفسه‌های کتابخانه دستگاه در حال خاک خوردن است و بیشتر آن‌ها براساس نیاز واقعی نبوده‌است، بنابراین باید طرح‌های پژوهشی مورد تایید قرار گیرند که ناظر بر نیازها یا مسائل اساسی دستگاه و استان باشند.

معاون استاندار قم افزود: مبنا این است که مدیران برنامه‌هایی که مبتنی بر دستاوردهای علمی و پزوهشی است را دنبال کنند و این موضوع باید در گفتار و عملکرد آنها نمایان باشد ولی کمتر شاهد هستیم که در سخنرانی‌ها به یک منبع مستند علمی یا پژوهشی که در سازمان انجام شده اشاره شود.

وی در ادامه افزود: در حقیقت پژوهش‌های انجام شده در دستگاه‌های اجرایی باید مورد استفاده قرار گرفته و مبنای فعالیت‌ها و برنامه‌های دستگاه و مدیران باشد.

در پایان جلسه محورهای پژوهشی مورد نیاز استان با تعیین اولویت ها به تصویب رسید.

گفتنی است ۶۶ هزار و ۱۲۸ دانشجو در ۳۱ دانشگاه‌ و مرکز علمی استان تحصیل می‌کنند و قم از جمله استان‌های شاخص کشور در حوزه فعالیت پژوهی است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 531482