fpm
05 فروردین 1402 - 14:34

کاربران مراقب شیادان مجازی با ترفند نذورات اینترنتی باشند

کرج- رئیس پلیس فتای البرز در خصوص کلاهبرداری‌های اینترنتی در ماه مبارک رمضان هشدار داد و گفت: برخی افراد در فضای مجازی با عنوان جمع آوری نذورات ماه رمضان از مردم کلاهبرداری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ رسول جلیلیان در خصوص کلاهبرداری‌های اینترنتی در ماه مبارک رمضان هشدار داد و اظهار کرد: برخی افراد در فضای مجازی با عنوان جمع آوری نذورات ماه رمضان از مردم کلاهبرداری می‌کنند. این افراد به انگیزه کلاهبرداری از کاربران با ایجاد یک سایت و صفحه جعلی اقدام به دریافت کمک‌های مردمی تحت عنوان نذورات کرده ضمن آنکه در خلال عملیات پرداختی مردم حساب‌های آنان را رمز گشایی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: کاربران به ویژه در فضای اینستاگرام چنانچه قصد پرداخت نذورات را دارند از طریق صفحه‌های معتبر معرفی شده رسمی توسط مراجع ذیصلاح اقدام نموده یا نذورات خود را به صورت نقدی به مراکز معرفی شده پرداخت نمایند تا گرفتار این کلاهبرداران نشوند.

جلیلیان افزود: این افراد با جلب اعتماد مردم در فضای مجازی با دریافت مبالغی به عنوان نذری و یا کمک به افراد نیازمند حساب کاربران را هک کرده و سپس نسبت به برداشت آن اقدام می‌کنند.

وی گفت: کاربران برای واریز نذورات و کمک‌های خود به صورت مجازی از اصالت مؤسسه مربوطه اطمینان حاصل نمایند تا زمینه‌ای برای اهداف کلاهبرداران سایبری نشوند.

جلیلیان در خصوص اپلیکیشن‌های جعلی گفت: افزایش سو استفاده‌های احتمالی در این ایام متصور است و این افراد با ارائه فایل‌ها و ادعیه‌های مذهبی برای دانلود که برخی از آنها آلوده به بدافزار بوده و به محض دانلود، به سیستم طعمه نفوذ کرده و اطلاعات کاربر را به سرقت می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: کاربران باید نسبت به دریافت فایل‌ها از منابع نامعتبر دقت لازم را داشته باشند و از دانلود و نصب این گونه نرم افزارها خودداری کنند.

جلیلیان افزود: بهترین روش دریافت برنامه‌های ادعیه محرم و فایل‌های مذهبی خرید از سایت‌ها و مارکت‌های معتبر است و به کاربران از دریافت اپلیکیشن‌های مخرب از طریق موتورهای جست‌وجو یا تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.

وی تاکید کرد: کاربران در صورت اطلاع از این‌گونه موارد بلافاصله مراتب را از طریق تماس با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اعلام کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1109332